Reklama

Ładowanie...

35 lat później

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Historia elektrowni atomowych to prawdziwa magistra vitae. Nie mówiąc o nieustannym doskonaleniu technik, niesie wiele banalnych, lecz wartych przypominania nauk.
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”
GRAŻYNA MAKARA
O

O Czarnobylu pisaliśmy w poprzednim numerze (Kamil Dworaczek „Płyn Lugola, ruska cola”), piszemy także w tym. Nie tylko dlatego, że była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej (jak katastrofa w Fukushimie, 11 marca 2011 r., siódmego, najwyższego stopnia w skali INES – InternationalNuclear Event Scale), ale dlatego, że Czarnobyl stał się wielką lekcją dla ludzkości. W piśmie „Kontakt” (10 lipca 2019) Ida Nowak pokazała analogię między katastrofą w Czarnobylu a współczesną sytuacją ekologiczną: „Analogie – powiada – są dużo bardziej rozłożyste, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać”. Ta analogia jest użyteczna, bo „nadal nie mamy pomysłów na to, jak o nim [kryzysie klimatycznym] mówić”.

Po 35 latach czarnobylska lekcja została gruntownie rozpracowana. Wiemy, jak o niej mówić....

4383

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]