Reklama

'

'

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Odwiedziła mnie amerykańska studentka, która pisze pracę na temat polskiej sztuki współczesnej. Zapytałem, dlaczego się tym interesuje. Spojrzała, jakby niepewna, czy dobrze usłyszała. "Jak to, dlaczego? Czy istnieje dziś ciekawsze zjawisko?.
G

Gdy ona zapytała z kolei, czy polska sztuka współczesna jest dobrze odbierana w kraju, nieco się zmieszałem. Cóż, sztuka nie cieszy się w Polsce należytym zrozumieniem. W Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii na wystawy sztuki współczesnej przychodzą tłumy, tu raczej nie; tam prezentacje takie są szeroko omawiane w prasie i mediach elektronicznych, tu - jeżeli się o nich wspomina - to raczej na dalszych stronach.

Dlaczego na świecie polska sztuka współczesna, co zgodnie przyznają uczestnicy debaty "TP", cieszy się uznaniem i popularnością (nie chodzi tu wcale o ceny obrazów Wilhelma Sasnala, ale o coś poważniejszego), natomiast w Polsce wielu bardzo wykształconych ludzi, wręcz intelektualistów, nie ma na ten temat większego pojęcia?

Grzech pierworodny

To jest tzw. "dobre pytanie". Uczestnicy debaty starają...

8562

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]