Reklama

Widzę różnicę

Widzę różnicę

09.07.2007
Czyta się kilka minut
Pogarda dla sztuki jest w Polsce okropna, żenująca. Niechęć do odwiedzenia galerii czy muzeum - trudna do przezwyciężenia. W ostatnich latach nastąpiła jednak zmiana, inaczej mówiąc - postęp.
Katarzyna Kozyra, „Więzy krwi”
M

Mam nieco dłuższą perspektywę niż Agnieszka Sabor. Przypatruję się scenie artystycznej od początku lat 90. i pamiętam głosy z początku tamtej dekady. Wtedy także mówiono, że "krytyki nie ma", że poziom edukacji jest fatalny, a świadomość tego, czym jest najnowsza sztuka, nawet w środowisku elity intelektualnej - znikoma. I właśnie z tego powodu, że to pamiętam, widzę różnicę. Nastąpiła zmiana, inaczej mówiąc - postęp. Dowodem na to choćby istnienie samej Agnieszki Sabor. Jeszcze siedem lat temu na łamach "Tygodnika Powszechnego" czytałam dramatyczne teksty Jacka Woźniakowskiego i Barbary Majewskiej, pisane w reakcji na wystawienie i pocięcie "Nazistów" w Zachęcie. Odmawiali oni prawa do nazywania sztuką takim wybrykom jak fotograficzna kompozycja Piotra Uklańskiego. Były to głosy broniące konserwatywnej wizji kultury. A sztuka tę wizję kultury cały czas zmienia. Bez...

7306

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]