Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Żywność Politycznie Manipulowana

Żywność Politycznie Manipulowana

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Ryszard Kapuściński twierdził, że kresem ludzkości może być śmierć głodowa. Ale nie ze względu na brak żywności, lecz wskutek wszechobecnego lęku: przed chorobą szalonych krów, pryszczycą, genetycznymi modyfikacjami.
Z

Zwolennicy żywności GMO podkreślają, że przemawia za nią większa wydajność, odporność na herbicydy i mniejsze zużycie chemikaliów. Przeciwnicy koncentrują się na zagrożeniach dla zdrowia człowieka, zwierząt, bioróżnorodności środowiska. Choć obie strony uderzają w wysokie tony, prym wiodą zwolennicy twierdząc, że zwalczy ona głód, a nawet biedę.

Tymczasem uprawy GMO (prowadzone na szeroką skalę od 1996 r.) nie zmniejszyły głodu, nie ograniczyły zużycia chemii, nie zapewniły prosperity rolnikom. Przeciwnie: tych, którzy skorzystali z nowej oferty, pozbawiły gospodarczej niezależności. Wygrywają tylko koncerny biotechnologiczne i agrobiznes.

Prawdziwy powód do strachu

Szczególnie niepokoi próba psychologizacji dyskusji. Giną konkrety, a obie strony odwołują się do emocji podsycanych przez media i sondaże....

8207

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]