Reklama

Tabgha: sprawcy ujęci

Tabgha: sprawcy ujęci

03.08.2015
Czyta się kilka minut
Izraelska prokuratura oskarża dwóch mężczyzn o podpalenie Kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb w miejscowości Tabgha nad Jeziorem Galilejskim.
Źródło: Archiwum Kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb
Źródło: Archiwum Kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb
K

Kościół spłonął 18 czerwca tego roku (patrz „TP” nr 27). Domniemani sprawcy to członkowie ultraprawicowej religijnej grupy żydowskich osadników, już wcześniej podejrzewani o tego typu przestępstwa. Głównym oskarżonym jest 20-letni Jinon Reuveni, a za pomoc w organizacji napaści odpowie 19-letni Jehuda Asraf. Ustalono, że motywem działania Reuveni były jego ekstremistyczne poglądy: nienawiść do chrześcijaństwa.

W sprawę znalezienia sprawców podpalenia zaangażowany był izraelski kontrwywiad Szin Bet i specjalna jednostka policji z Judei i Samarii, zajmująca się przestępstwami motywowanymi nienawiścią na tle religijnym i etnicznym. Śledczym udało się postawić podejrzanych w stan oskarżenia, choć obaj milczeli podczas przesłuchań. Na ich trop naprowadziły nagrania z monitoringu kościoła i stacji benzynowej w Latrun oraz badania DNA, którego ślady znaleziono na rękawiczce zgubionej przez głównego oskarżonego. Izraelskie media twierdzą, że to pierwszy przypadek wykrycia konkretnych sprawców tego typu przestępstwa. Podpalenia kościołów chrześcijańskich i meczetów zdarzają się w Izraelu od 2009 r., było ich ponad 40. W każdym z przypadków trop prowadził do żydowskich ekstremistów.


Świątynia w Tabdze nie jest pierwsza. W ostatnich sześciu latach w Izraelu odnotowano 43 ataki na kościoły i meczety, dokonane przez żydowskich ekstremistów. Tekst Karoliny Przewrockiej


Wygląda na to, że Izrael ma coraz większy problem z żydowskim terroryzmem – jak coraz śmielej określają to izraelskie media i politycy, z premierem Netanyahu na czele. 30 lipca podczas parady równości w Jerozolimie ultraortodoksyjny Żyd rzucił się na tłum z nożem; w wyniku zadanych ran zmarła 16-latka. Mężczyzna kilka dni wcześniej opuścił więzienie, gdzie odsiadywał wyrok za ranienie nożem uczestników tej samej parady w 2005 r. Następnego dnia w wyniku podpalenia domu palestyńskiej rodziny przez żydowskich osadników w wiosce Duma na Zachodnim Brzegu zginęło niemowlę.

Najświeższe ustalenia Szin Bet sugerują, że sprawy podpalenia kościoła i palestyńskiego domu mogą się łączyć, a sytuacja jest poważniejsza niż sądzono. Wywiad informuje o odkryciu ultraprawicowej religijnej organizacji osadników z Zachodniego Brzegu, która planowała zorganizowane ataki na szeroką skalę, wręcz rewolucję, obalenie rządu i zaprowadzenie porządków państwa religijnego. ©


O podpaleniu Kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb pisała także Zuzanna Radzik

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka Tygodnika Powszechnego z Izraela. Interesuje się dialogiem polsko- i chrześcijańsko-żydowskim, historią Żydów aszkenazyjskich i współczesnymi obliczami Izraela...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]