Reklama

Życiorys pokolenia

Życiorys pokolenia

23.11.2015
Czyta się kilka minut
„Ostrożnie czytajmy świadectwa pamięci” – przestrzega autorka, odwołując się do zdania Jerzego Vetulaniego. I cytuje Profesora: „Stare powiedzenie »Łże jak naoczny świadek« to dla neurobiologa truizm”.
A

Autoironiczny dystans godny pochwały – czy jednak ograniczając się do suchych, udokumentowanych faktów, zdołalibyśmy ożywić scenę przeszłości i zrozumieć motywacje jej aktorów? Oczywiście nie, stąd potrzeba takich świadectw. Nowa książka Marty Wyki kontynuuje autobiograficzny cykl, a równocześnie stanowi osobną całość, skomponowaną z różnorodnych elementów wokół przewodniego wątku, którym jest doświadczenie pokoleniowe. Mowa o pokoleniu wzrastającym po wojnie, o „ludziach czasów lokatorskich”, dla których stabilizacja epoki przedwojennej była już tylko odziedziczonym wspomnieniem. O stosunku do przeszłości – często przemilczanej i wypartej – i o szukaniu (nieosiągalnej) prawdy biograficznej w rzeczywistości, w której zostało niewiele dotykalnych śladów po tych, co odeszli.

Mamy więc najpierw portrety dwojga przyjaciół ze studiów polonistycznych w Krakowie – Janiny Katz i Jana...

2812

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]