Reklama

Życie wewnętrzne

Życie wewnętrzne

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Te obrazy żarzą się wielką wewnętrzną siłą. Jej źródłem z jednej strony jest subtelna malarska materia, z drugiej - osobowości portretowanych.
Olga Boznańska "W Wielki Piątek" (1890)
K

Kończy się rok podwójnej rocznicy Olgi Boznańskiej, 140. rocznicy urodzin i 65. rocznicy śmierci. W Warszawie jego pięknym zamknięciem jest kolejna edycja wystawy “Boznańska nieznana", przygotowana przez Annę Król.

Rozpoczynając swoją pracę w Zachęcie, Agnieszka Morawińska obiecywała wystawy-prezenty dla warszawskiej publiczności. Takim właśnie prezentem jest bez wątpienia wystawa Boznańskiej. Najwyraźniej był to prezent bardzo oczekiwany, bo do Zachęty walą tłumy. Spotkanie z Boznańską w salach Zachęty jest czymś zaskakującym, nie jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania tam takich obrazów. Myślę, że to wyjątkowo odświeżające spojrzenie. Kontrastowa i mocna kolorystyka ścian pomaga zobaczyć to malarstwo po nowemu. To próba przeniesienia malarki w nasze czasy, próba jej uwspółcześnienia.

Wystawa w Zachęcie nosi tytuł “Boznańska nieznana". Czemu...

8316

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]