Reklama

Miejsce idealne

Miejsce idealne

01.05.2005
Czyta się kilka minut
W 140. rocznicę urodzin Olgi Boznańskiej w galerii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych otwarto wystawę mało znanych a świetnych jej obrazów, w odremontowanej zaś pracowni artystki spotkali się znawcy jej dzieła i biografii.
Portret Franciszka Siedleckiego, 1896 r.

“Boznańska w Akademii" to wystawa niewielka, ale wyjątkowo wysmakowana. Najważniejszą jej część stanowi zbiór martwych natur. Delikatne, prawie bez koloru, najczęściej z bladymi herbacianymi różami, drobiazgami, bibelotami, szkicowe, malowane jakby od niechcenia albo w niepewności. Ściszone, szczere malowanie, bez epatowania ozdobnością.

Jednak prawdziwą rewelacją jest portret Franciszka Siedleckiego. To mało znany obraz, od niedawna znajdujący się w kolekcji Krzysztofa Musiała, zbieracza, który najwięcej dzieł użyczył na wystawę w krakowskiej ASP. Siłą i wartością tej ekspozycji jest możliwość obejrzenia obrazów z kolekcji prywatnych, w których nadal znajduje się przeważająca część malarskiej spuścizny Olgi Boznańskiej. Obrazy piękne i nieopatrzone, niektóre wręcz zaskakujące. Mimo skromności prezentacji możemy zobaczyć prace z różnych lat, co daje niemalże...

3513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]