Reklama

Zwycięski odwrót

Zwycięski odwrót

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Gdyby Stany Zjednoczone wycofały się z Iraku, rebelianci nie zostaliby bynajmniej na polu walki w glorii i chwale zwycięzców. Bo 80 procent Irakijczyków nie jest ani sunnitami, ani poplecznikami Saddama. Tymczasem te 80 procent także ma swoje bojówki. Wcale nie gorzej uzbrojone niż nowe irackie wojsko i policja.
S

Sprzeciwiając się głosom nawołującym do wycofania z Iraku, prezydent Bush ma całkowitą rację, gdy mówi, że Stany Zjednoczone nie mogą tak po prostu opuścić tego kraju, zostawiając go rebeliantom - morderczemu sprzysiężeniu, na które składają się zwolennicy dawnej dominacji sunnitów nad szyicką większością, kompani Saddama oraz “święci" wojownicy salaficcy [ruch fundamentalistyczny, postulujący powrót do wczesnych źródeł islamu - red.]. Ci ostatni fanatycy, pokrzepieni zwycięstwem w Iraku, staliby się jeszcze bardziej niebezpieczni.

Jednak uznając tym samym zwycięstwo rebeliantów za jedyną alternatywę dla pełnej porażek okupacji zbrojnej Iraku, Bush jest w błędzie. Byłby to najmniej prawdopodobny ze wszystkich możliwych skutków wycofania się wojsk zachodnich. Jak nieustannie przypomina Zalmaj Chalilzad, utalentowany ambasador USA w Bagdadzie, ok. 80 proc....

6212

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]