Reklama

Zwierzęcość

Zwierzęcość

23.08.2015
Czyta się kilka minut
Tytułowy jeżozwierz snuje dygresyjną opowieść w cieniu baobabu.
N

Nie oczekujmy jednak pogodnej fantazji czy bajki zwierzęcej. Zwierz okazuje się sobowtórem Kibandiego, cieśli, którego mieszkańcy wioski Sekepembe nie akceptowali, gdyż pochodził skądinąd, a jego ojciec był mordercą. Młody Kibandi wkrótce sam zaczął pożerać ludzi, wykorzystywał też jeżozwierza do likwidowania wrogów. Ten po śmierci mistrza wciąż trwa przy życiu. Ma czas, by wyspowiadać się z ludzkich grzechów. Kreśli ponury obraz światów równoległych – zwierzęcego i ludzkiego, doczesnego i pozagrobowego – pomiędzy którymi pośredniczy magia. Otrzymujemy wgląd w tajemnicę, której nie mogą pojąć biali etnolodzy: odkrywamy dwoistość człowieka, zawsze gotowego „uwolnić drugie ja, żarłocznego klona”. Wypowiedziana na jednym oddechu, pełna aluzji literackich i zgryźliwego humoru powieść upodabnia się do filozoficznej powiastki o dwunożnym kuzynie małpy.

ALAIN MABANCKOU, ZWIERZENIA JEŻOZWIERZA, przeł. Jacek Giszczak, Karakter, Kraków 2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]