Reklama

Zwierzę, które się modli

Zwierzę, które się modli

14.02.2016
Czyta się kilka minut
Książka fizyka Ulricha Schnabla pokazuje, na ile można „zmierzyć” wiarę – i jakie są tego konsekwencje.
Jacek Prusak SJ / Fot. Grażyna Makara
W

Wbrew pogłoskom, że „Bóg nie ma znaczenia”, rozpowszechnianym czasem także nad Wisłą, aktualna pozostaje sugestia Alberta Einsteina. Kiedy pewien doktorant na Uniwersytecie Princeton zapytał go: „Czy jest na świecie coś, co jeszcze nie zostało zbadane?”, ten odpowiedział: „Modlitwa. Ktoś powinien odkryć, czym jest modlitwa”.

Jeden z najbardziej wpływowych psychologów ewolucyjnych Robin Dunbar podkreśla, że religia jest „jedyną właściwością, która jakościowo, w sposób zasadniczy odróżnia nas od naszych małpich krewniaków”. Wszystkie inne umiejętności, z których tak jesteśmy dumni – używanie narzędzi, język, kultura, świadomość – są obecne, w prymitywnych formach, także i w świecie zwierząt. Pod tym względem, uważa Dunbar, nie jesteśmy niczym więcej jak tylko „bardzo wysoko rozwiniętymi małpami”. Z aktualnej wiedzy etologów wynika jednak, że zwierzęta ani nie odprawiają rytuałów...

6383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dlaczego pod tym artykułem nie ma Twojej reklamy??

W zasadzie typowo ludzka megalomania, nie znamy pełnego obrazu świadomości zwierząt, ale zakładamy w ciemno, że zwierzęta się nie modlą, a może się modlą? myślą, pragnieniem lub w jakikolwiek inny sposób? Religia? a może zwierzęta mają swoje formy religii? do religii świątynie nie są potrzebne. Równie dobrze można stwierdzić, że zwierzęta nie piszą książek, nie uprawiają filozofii, nie stworzyły Kamasutry, nie tworzą broni, itd, itp, ale czy aby na pewno? Jakieś tam odpowiedniki tego wszystkiego na miarę swych możliwości może i mają?

Słabą informację? Bo ateista, przynajmniej jest dobrze poinformowany.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]