Reklama

ZUS jest trupem

ZUS jest trupem

16.09.2019
Czyta się kilka minut
Bieżąca kadencja rządów PiS obfitowała w decyzje kluczowe dla przyszłości emerytur.
Z

Zaczęła się od błędnej decyzji o obniżeniu dopiero co podniesionego wieku emerytalnego. Teraz, na miesiąc przed wyborami, rząd pali się do gmerania przy składkach na ZUS.

Zapowiedź uzależnienia wysokości składek od dochodu przeraziła najlepiej zarabiających. Premier pospieszył więc z wyjaśnieniem, że po zmianach nikt nie zapłaci „ZUS-u” więcej niż obecnie, a w propozycji chodzi tylko o ulżenie drobnym przedsiębiorcom (nad szczegółami rząd nadal pracuje). Przedstawiciele small businessu z miejsca podziękowali za wsparcie, przypominając, że wielu z nich zarabia właściwie tylko na ZUS. W tej sytuacji ze strony rządu nie mogło paść słowo otrzeźwiającego komentarza, że przy obecnym bezrobociu tacy przedsiębiorcy więcej zarobiliby nawet na kasie w znanym dyskoncie.

Opozycja też nie ustaje w wysiłkach ulżenia Polakom w ZUS-owskiej udręce. Ludowcy proponują zniesienie obowiązkowej składki, a Koalicja Obywatelska kusi zwolnieniami z ZUS dla przedsiębiorców do 25. roku życia. W ten sposób w głównym polskim dyskursie politycznym składki emerytalne przestają mieć związek z przyszłością płatników. Stają się – już oficjalnie – haraczem. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]