Reklama

Ładowanie...

Żony proroków

16.03.2013
Czyta się kilka minut
Porównywano dwie wielkie biblijne kobiety: Ewę z żoną Hioba. Powiada się, że odegrały podobną rolę. Były kusicielkami. Obie zachęcały mężów do tego, by wyzwolili się od Bożych nakazów.
B

Były uosobieniem tego, co w żydowskiej tradycji nazywane jest złymi skłonnościami. W komitywie z szatanem i za jego namową (raz występował w przebraniu jaszczura, co potem stał się wężem, w Księdze Hioba zjawia się na dworze Wiekuistego) skłaniały swoich mężczyzn do buntu. Dodaje się czasem, że żona Hioba miała wszelkie cechy diabelskie. Podobny wątek szatańskich knowań znaleźć można w „Testamencie Hioba”. Tam diabeł występuje w roli sprzedawcy chleba i namawia kobietę do tego, by złorzeczyła Bogu.
To są interpretacje w miarę proste i na pierwszy rzut oka nie budzą zdziwienia. Wpisują się w długą tradycję interpretacyjną judaizmu oraz chrześcijaństwa. Autor Księgi rzeczywiście przedstawiał panią Hiob źle.
Często Hiob porównywany jest do Abrahama. Obaj poddani zostali próbie wiary i obaj okazali się religijnymi wirtuozami. Obaj mieli żony. Sara zostaje w domu, gdy jej mąż...

4574

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]