Reklama

Zona jest więzieniem

Zona jest więzieniem

16.07.2008
Czyta się kilka minut
Sąsiedztwo nędzy wzbudza strach. Lękamy się nie tylko przestępczości, którą nędza tak łatwo generuje. Lękamy się samego jej widoku - jest dla nas niczym wyrzut sumienia, krzykliwe memento.
Z

Zona: z zewnątrz wszystko wygląda jak wcielone marzenie mieszczucha - osiedle eleganckich willi z zadbanymi trawnikami, elitarną szkołą i całodobowym monitoringiem. Czy nie tak wielu z nas wyobraża sobie życie dostatnie i bezpieczne? Mieszkańcy tej wyspy zrobili wszystko, by oddzielić się od rozlewającego się wokół oceanu nędzy i bezprawia. Nie dość, że nafaszerowali swoje mieszkania czujnikami alarmów, że wybudowali mur z zasiekami, który przekroczyć można dopiero po okazaniu specjalnej przepustki, to stworzyli także własny system sąsiedzkiej ochrony, który można uznać za prężne działanie społeczeństwa obywatelskiego. Wszak opieszała i skorumpowana meksykańska policja nie jest w stanie zagwarantować mieszkańcom Zony należytego bezpieczeństwa. Stać ich również na wyjęcie swojej dzielnicy spod obowiązującego prawa. Czy stoi za tym troska o bezpieczeństwo i komfort, czy może...

5180

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]