Reklama

Ładowanie...

Zmierzch nad Hindukuszem

10.02.2014
Czyta się kilka minut
Do końca roku Afganistan opuści większość zachodnich wojsk, obecnych tam od trzynastu lat. Coś się zatem nieuchronnie kończy. Ale co właściwie się zaczyna?
Polscy żołnierze pomagający w transporcie pożywienia Fot. Jacek Dutkiewicz
J

Jeszcze w Afganistanie trwa kierowana przez NATO misja ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa). Jeszcze trwa amerykańska operacja „Enduring Freedom” (Trwała Wolność). Jeszcze w Kabulu rządzi Hamid Karzaj – prezydent Afganistanu od 2002 r. Jeszcze nie zamknął się wielki rozdział, rozpoczęty atakami na Pentagon i nowojorskie wieże World Trade Center 11 września 2001 r., który pchnął USA i sojuszników na wielką Wojnę z Terrorem, w którym Afganistan – jako miejsce, gdzie ataki przygotowywano – odgrywa szczególną rolę.
Prawie 13 lat walki o – zgodnie z mandatem – bezpieczeństwo, odbudowę i rozwój oraz stworzenie demokratycznego państwa w Afganistanie. Wciąż około 36 tys. tysięcy żołnierzy amerykańskich i około 19 tys. wojsk sojuszniczych jest w Afganistanie. W ciągu tych 13 lat niemal 3,5 tys. żołnierzy ISAF straciło życie – głównie Amerykanów (bo ponad 2300), ale także...

10077

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]