Reklama

Zły patron

Zły patron

19.07.2011
Czyta się kilka minut
29 czerwca rada powiatu sandomierskiego na prośbę dyrektorki liceum w Klimontowie zmieniła patrona szkoły; miejsce Brunona Jasieńskiego zajęła św. Urszula Ledóchowska.
W

Wedle wnioskodawczyni Jasieński - futurystyczny poeta, który został komunistą, wyjechał do Rosji sowieckiej i zginął jako ofiara stalinowskich czystek - nie jest dla młodzieży autorytetem. Za zmianą opowiedzieli się niemal wszyscy radni.

12 lipca sprawę patrona opisał w "Gazecie Wyborczej" Krzysztof Łakwa. Autor artykułu przywołał m.in. opinie Edwarda Balcerzana i Krzysztofa Jaworskiego, wybitnych znawców twórczości i biografii poety, oraz przypomniał, że w 2009 r. IPN starał się doprowadzić do zmiany nazwy ulicy Jasieńskiego w Klimontowie, motywując to jego przynależnością do sowieckiej partii komunistycznej.

14 lipca na odsiecz radnym powiatu sandomierskiego ruszył w "Rzeczpospolitej" Piotr Zaremba. Przesłanie jego felietonu (skierowanego, rzecz jasna, przeciw "Gazecie Wyborczej") wpisane jest w tytuł: "Patron z sowieckimi papierami"....

4449

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]