Reklama

Ładowanie...

Zły indywidualizm

03.03.2009
Czyta się kilka minut
W Polsce nie brakuje inteligentów, ale wątpliwa jest obecność "inteligencji". Brakuje świadomości wspólnoty, która przekracza etosowo-polityczne zróżnicowania.
I

Ileż to razy w ciągu mego życia rozprawiano o inteligencji! Dla władz peerelowskiej partii-państwa zawsze była to grupa niewygodna. Wielekroć przepowiadano jej kres, a właściwie najchętniej by się jej pozbyto, kiedy zaś okazywało się to niemożliwe, stosowano różne zabiegi, żeby ją pozyskać, co - tak naprawdę - udawało się całkiem dobrze. Choć pozostaje faktem, że ostatecznie partia-państwo poniosła sromotną klęskę, bo przeważająca część inteligencji stała się obok robotników wielkoprzemysłowych najważniejszą siłą opozycji wobec reżimu.

Moją wypowiedź chcę podzielić na dwie części: socjologiczną, referującą sposób definiowania i badania inteligencji, oraz drugą, jeśli tak rzec można: przekorną wobec empirycznej socjologii.

Beneficjenci zmian

Punktem wyjścia dyskusji w "TP" było doniosłe dzieło o dziejach...

12523

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]