Reklama

Złe drzewo rodzi wyblakłe owoce

Złe drzewo rodzi wyblakłe owoce

13.04.2010
Czyta się kilka minut
Głos Jana Sowy w sprawie bierności pokolenia III RP jest jak lament dziecka nad nudą przeciągających się wakacji.
M

Marcin Łukasz Makowski (ur. 1986)

To jasne, że w całej analizie bolączek obecnych 18-latków nie o nich wcale chodzi, ale o krytykę neoliberalnej podstawy nadwiślańskiej demokracji. Młodzież wydaje się w artykule Sowy jedynie figurą retoryczną, swoistym papierkiem lakmusowym kondycji Polski po transformacji. Nie byłoby w tym jednak nic złego: ot, nie pierwszy raz w historii poznaje się po owocach, a że owoce przegniłe, albo inaczej - bez smaku - to i do drzewa trzeba przystawić siekierę. Problem zaczyna się jednak w momencie, w którym uświadomimy sobie, że wymagamy zbyt wiele, zbyt szybko i nie od tych, co trzeba.

Winni bierności licealistów zostali naszkicowani: to (niewidzialna) ręka kapitalizmu oraz pan Michnik i inni liberałowie, bowiem bezkrytycznie uwierzyli w wolność, która wyzwala, ale nie obezwładnia. Resentyment jest widoczny: w PRL-u...

1989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]