Reklama

Do Polski jak na safari

Do Polski jak na safari

05.10.2015
Czyta się kilka minut
Martin Winstone, brytyjski historyk: Generalne Gubernatorstwo wyróżniało się bezprecedensową skalą terroru.
Niemiecki posterunek na Wawelu, rezydencji Hansa Franka Fot. NAC
M

MARCIN MAKOWSKI: Swoją książkę zaczyna Pan w sposób niezwykły: od streszczenia przewodnika turystycznego po Generalnym Gubernatorstwie, przeznaczonego dla Niemców. Jak wyglądała okupowana Polska oczami niemieckiego turysty?
MARTIN WINSTONE: Tak się składa, że mam ten przewodnik ze sobą. To niewielka książeczka, wydana przez Baedekera, najbardziej cenione wydawnictwo turystyczne w Niemczech. Gdy pierwszy raz zacząłem ją czytać, od razu zwróciłem uwagę na niezwykle rasistowskie i kolonialne postrzeganie podbitych polskich terenów. Właściwie każde opisywane miasto ma mieć teutońskie korzenie, wszędzie w przeszłości Polski Niemcy mieli odcisnąć swoje cywilizacyjne piętno... Na przykład Kraków opisany jest jako miasto z gruntu niemieckie. Wszystko to służyło oczywistemu zabiegowi: III Rzesza starała się udowodnić, że podbijając te tereny, w...

8452

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]