Reklama

Żelazna wyspa

Żelazna wyspa

21.02.2006
Czyta się kilka minut
Film "Żelazna wyspa jest zakazany w Iranie, zbiera za to nagrody na świecie. Wyspa - to stary tankowiec, gdzie mieszkają ubodzy Irańczycy. Charyzmatyczny kapitan po kawałku rozprzedaje statek na złom, kontrolując życie mieszkańców.
Kadr z filmu "Żelazna wyspa"
"

"Metafora jest tak przejrzysta, że cenzura nie miała wyjścia. Statek to nasz kraj,

a kapitan to Chomeini i jego następcy, przede wszystkim prezydent Ahmadineżad" - mówi Amin, pracownik państwowej telewizji (który, jak inni, prosi o niepodawanie prawdziwego imienia).

Amin twierdzi, że klucz do zrozumienia współczesnego Iranu leży w ekonomii: - To paradoks, że potęga naftowa musi importować benzynę. Brakuje nam inżynierów i technologii. Wiesz, czemu ponad 50 osób zginęło w katastrofie samolotu irańskich linii lotniczych? Bo osprzęt nie był wymieniany od lat 70. Przez sankcje. Ale minister spraw wewnętrznych mówi o spisku Żydów i Amerykanów. Nie może się przyznać do naszej słabości. Jak w "Żelaznej wyspie".

W cieniu polityki

Festiwal filmowy Fadżr odbywa się w stolicy Iranu od 1982 r., organizuje...

9368

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]