Reklama

Zawiódł głos sumienia

Zawiódł głos sumienia

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Nad Watykanem nie cichnie burza. Sprawdza się powiedzenie, że zbiera ją ten, kto sieje wiatr.
P

Przywrócenie do Kościoła katolickiego lefebrystów nabrało charakteru politycznego. O mury Watykanu rozbijają się głosy oburzenia, żądania wyjaśnień, prośby o wytłumaczenie decyzji. Szybko przerodziły się w burzę. Na Papieża spadają gromy.

Watykańskie Biuro Prasowe ogłosiło 4 lutego notę Sekretariatu Stanu, która wyjaśnia "pewne aspekty sprawy": zdjęcie ekskomuniki z biskupów-lefebrystów - jako gest dobroci i odpowiedź na prośbę; pozytywny stosunek do Soboru Watykańskiego II - jako konieczność ze strony lefebrystów; negacjonistyczne wypowiedzi bp. Richarda Williamsona - jako Papieżowi nieznane, ale "całkowicie nie do przyjęcia" i wymagające publicznego odwołania. Dokument próbował wyciszyć dwutygodniową już burzę.

Papież, jak czytamy, chciał tylko umożliwić swoją decyzją rozpoczęcie dialogu z lefebrystami. Po własnym geście dobroci oczekiwał...

10450

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]