Reklama

Ładowanie...

Zawiódł głos sumienia

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Nad Watykanem nie cichnie burza. Sprawdza się powiedzenie, że zbiera ją ten, kto sieje wiatr.
P

Przywrócenie do Kościoła katolickiego lefebrystów nabrało charakteru politycznego. O mury Watykanu rozbijają się głosy oburzenia, żądania wyjaśnień, prośby o wytłumaczenie decyzji. Szybko przerodziły się w burzę. Na Papieża spadają gromy.

Watykańskie Biuro Prasowe ogłosiło 4 lutego notę Sekretariatu Stanu, która wyjaśnia "pewne aspekty sprawy": zdjęcie ekskomuniki z biskupów-lefebrystów - jako gest dobroci i odpowiedź na prośbę; pozytywny stosunek do Soboru Watykańskiego II - jako konieczność ze strony lefebrystów; negacjonistyczne wypowiedzi bp. Richarda Williamsona - jako Papieżowi nieznane, ale "całkowicie nie do przyjęcia" i wymagające publicznego odwołania. Dokument próbował wyciszyć dwutygodniową już burzę.

Papież, jak czytamy, chciał tylko umożliwić swoją decyzją rozpoczęcie dialogu z lefebrystami. Po własnym geście dobroci oczekiwał...

10450

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]