Reklama

Zatrzymane życie Lesi Gongadze

Zatrzymane życie Lesi Gongadze

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Nagła śmierć Jurija Krawczenki, byłego ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, zamieszanego w zabójstwo dziennikarza Georgija Gongadze, i zaraz po niej powrót z zagranicznych wakacji eks-prezydenta Leonida Kuczmy mogą znaczyć, że tajemnica najsłynniejszego mordu politycznego na Ukrainie ostatnich lat nigdy nie zostanie wyjaśniona.
-

---ramka 347946|prawo|1---Dlaczego na Ukrainie mówi się o “sprawie Gongadze"? Dlaczego wymienia się tylko to jedno nazwisko, gdy mowa o walce o wolność słowa? Przecież kilka lat temu internet nie był medium, które mogło w jakikolwiek sposób zaszkodzić ówczesnemu prezydentowi Kuczmie. A jednak Gongadze, twórca internetowej gazety “Ukraińska Prawda", zginął.

Georgij Gongadze nie był wtedy jedynym niewygodnym dziennikarzem. Nie był też jedynym dziennikarzem, który stracił życie w tajemniczych okolicznościach. Za rządów Kuczmy zginęło ich kilkunastu. Jak korespondent “Kijewskich Wiedomosti" Petro Szewczenko, którego znaleziono powieszonego w Ługańsku w marcu 1997 r. Albo zastrzelony kilka miesięcy później wydawca “Weczernej Odessy" Borys Derewianko. Czy zamordowany w Donbasie szef stacji telewizyjnej “Tor" Igor Aleksandrow. Jednak nie ma “sprawy Szewczenki" ani...

14933

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]