Reklama

Zaświaty to literatura

Zaświaty to literatura

07.05.2017
Czyta się kilka minut
Miljenko Jergović, pisarz: W życiu po życiu wierzący mają z góry ustaloną historię, mit czy fabułę, a niewierzący próbują ją stworzyć sami.
Fot. Michał Łepecki / AGENCJA GAZETA
M

MICHAŁ SOWIŃSKI: Pana książki, a szczególnie powieść „Psy nad jeziorem”, która właśnie ukazała się w Polsce, obracają się wokół tematu śmierci, przemijania i tego, co następuje potem. Co zadeklarowany ateista może mieć na ten temat do powiedzenia?

MILJENKO JERGOVIĆ: Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Same moje deklaracje mają natomiast różne powody. Mieszkam w kraju, gdzie trudno mówić o wolności wyznania. Bycie wierzącym w Chorwacji za czasów reżimu komunistycznego było źle widziane, natomiast obecnie to ateizm jest nie tylko nieakceptowalny – to niemalże skandal. Stąd moje częste deklaracje – chodzi w nich bardziej o politykę i ideologię niż kwestię wiary. Przede wszystkim nie jestem członkiem Kościoła, który uważam wyłącznie za kulturowo-historyczny monument.

Pomijając zatem kontekst polityczny i historyczny – co...

17739

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]