Reklama

Ładowanie...

Zaświaty to literatura

07.05.2017
Czyta się kilka minut
Miljenko Jergović, pisarz: W życiu po życiu wierzący mają z góry ustaloną historię, mit czy fabułę, a niewierzący próbują ją stworzyć sami.
Fot. Michał Łepecki / AGENCJA GAZETA
M

MICHAŁ SOWIŃSKI: Pana książki, a szczególnie powieść „Psy nad jeziorem”, która właśnie ukazała się w Polsce, obracają się wokół tematu śmierci, przemijania i tego, co następuje potem. Co zadeklarowany ateista może mieć na ten temat do powiedzenia?

MILJENKO JERGOVIĆ: Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Same moje deklaracje mają natomiast różne powody. Mieszkam w kraju, gdzie trudno mówić o wolności wyznania. Bycie wierzącym w Chorwacji za czasów reżimu komunistycznego było źle widziane, natomiast obecnie to ateizm jest nie tylko nieakceptowalny – to niemalże skandal. Stąd moje częste deklaracje – chodzi w nich bardziej o politykę i ideologię niż kwestię wiary. Przede wszystkim nie jestem członkiem Kościoła, który uważam wyłącznie za kulturowo-historyczny monument.

Pomijając zatem kontekst polityczny i historyczny – co...

17739

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]