Reklama

Zamknięci w wieży z kości słoniowej

Zamknięci w wieży z kości słoniowej

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Tysiące publikacji naukowych znika w szufladach biurek i archiwach bibliotek, tymczasem popularne publikacje, nawet słabe merytorycznie, zdobywają masowych odbiorców. Zawodowi historycy stają się świadkami swej marginalizacji, a popularne media zaczynają przejmować rolę nauczycieli przeszłości.
-

---ramka 312651|prawo|2---W 1996 r. nieznany amerykański historyk Emanuel Goldhagen opublikował rozprawę doktorską pod tytułem “Gorliwi kaci Hitlera". Była to jedna z wielu prac doktorskich i - sądząc po reakcjach niemieckich i niektórych amerykańskich profesorów - ani szczególnie dobra, ani szczególnie odkrywcza. Mimo to szybko stała się bestsellerem z nakładem ponad 150 tys. sprzedanych egzemplarzy, a sam autor objeżdżał Niemcy, podbijając publiczność, która wypełniała sale po brzegi. Książka, słaba z punktu widzenia warsztatu historycznego, zadaje proste, moralizujące pytania i właśnie tym dowodzi, że również pokolenie, które wojnę zna tylko ze szkoły lub z opowiadań dziadków, wciąż dręczy się pytaniem: “Jak mogło dojść do Holokaustu i dlaczego dokonali go akurat Niemcy?". Pytanie, dodajmy, które z poważnej historiografii już dawno zniknęło pod olbrzymim stosem naukowych...

12992

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]