Reklama

Zamiana ról

Zamiana ról

18.07.2016
Czyta się kilka minut
„Mój ojciec, jedyny słuszny promotor kultury. Nosi przy sobie moją książkę i czyta fragmenty znajomym oraz przechodniom”.
J

Julia Szychowiak jest autorką trzech książek poetyckich, laureatką Silesiusa za debiut („Po sobie”, 2007). Jest też – to inne jej wcielenie – postacią z Facebooka, której wpisy i memy zdobywają ogromną liczbę lajków, czyli polubień. Cenię zarówno jej wiersze, lapidarne, mocne językowo, mrocznawe („Tylko czekaj, aż cię stąd wyniesie/ w dłoni jak zabawkę noc,/ co lada dzień tu będzie”), jak i jej fejsowe statusy. Poczucie humoru łączy się w nich z ostrością widzenia i wrażliwością na absurd. Jednym ze stałych wątków są mikroscenki z życia codziennego, zwłaszcza rodzinnego, a na plan pierwszy wysuwa się postać ojca – artysty, samozwańczego demiurga („Dałem dzisiaj jeść psu, kotom i rybom. Jestem doskonały”), spadkobiercy kontrkultury, nieobliczalnego, nawet trochę szalonego, a zarazem budzącego sympatię. „Całe życie z moim ojcem” to portret zbudowany z takich właśnie mikroscenek i...

2759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]