Reklama

Ładowanie...

Zamiana ról

18.07.2016
Czyta się kilka minut
„Mój ojciec, jedyny słuszny promotor kultury. Nosi przy sobie moją książkę i czyta fragmenty znajomym oraz przechodniom”.
J

Julia Szychowiak jest autorką trzech książek poetyckich, laureatką Silesiusa za debiut („Po sobie”, 2007). Jest też – to inne jej wcielenie – postacią z Facebooka, której wpisy i memy zdobywają ogromną liczbę lajków, czyli polubień. Cenię zarówno jej wiersze, lapidarne, mocne językowo, mrocznawe („Tylko czekaj, aż cię stąd wyniesie/ w dłoni jak zabawkę noc,/ co lada dzień tu będzie”), jak i jej fejsowe statusy. Poczucie humoru łączy się w nich z ostrością widzenia i wrażliwością na absurd. Jednym ze stałych wątków są mikroscenki z życia codziennego, zwłaszcza rodzinnego, a na plan pierwszy wysuwa się postać ojca – artysty, samozwańczego demiurga („Dałem dzisiaj jeść psu, kotom i rybom. Jestem doskonały”), spadkobiercy kontrkultury, nieobliczalnego, nawet trochę szalonego, a zarazem budzącego sympatię. „Całe życie z moim ojcem” to portret zbudowany z takich właśnie mikroscenek i...

2759

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]