Reklama

Zamiana ról

Zamiana ról

18.07.2016
Czyta się kilka minut
„Mój ojciec, jedyny słuszny promotor kultury. Nosi przy sobie moją książkę i czyta fragmenty znajomym oraz przechodniom”.
J

Julia Szychowiak jest autorką trzech książek poetyckich, laureatką Silesiusa za debiut („Po sobie”, 2007). Jest też – to inne jej wcielenie – postacią z Facebooka, której wpisy i memy zdobywają ogromną liczbę lajków, czyli polubień. Cenię zarówno jej wiersze, lapidarne, mocne językowo, mrocznawe („Tylko czekaj, aż cię stąd wyniesie/ w dłoni jak zabawkę noc,/ co lada dzień tu będzie”), jak i jej fejsowe statusy. Poczucie humoru łączy się w nich z ostrością widzenia i wrażliwością na absurd. Jednym ze stałych wątków są mikroscenki z życia codziennego, zwłaszcza rodzinnego, a na plan pierwszy wysuwa się postać ojca – artysty, samozwańczego demiurga („Dałem dzisiaj jeść psu, kotom i rybom. Jestem doskonały”), spadkobiercy kontrkultury, nieobliczalnego, nawet trochę szalonego, a zarazem budzącego sympatię. „Całe życie z moim ojcem” to portret zbudowany z takich właśnie mikroscenek i...

2759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]