Reklama

Zamach na tajemnicę

Zamach na tajemnicę

19.07.2011
Czyta się kilka minut
W Irlandii, po ogłoszeniu czwartego już raportu w sprawie pedofilii w Kościele (dotyczącego hrabstwa Cork), pojawił się projekt wprowadzenia kary do 5 lat więzienia za ukrywanie przestępstw pedofilii.
P

Premier Enda Kenny zapowiedział, że także tajemnica spowiedzi nie będzie zwalniała od obowiązku złożenia donosu.

Dziś nikt już nie kwestionuje w przypadkach pedofilskich zachowań duchownych konieczności współpracy Kościoła z prokuraturą. Takie jest stanowisko Stolicy Apostolskiej, nawet jeśli nie wszędzie w pełni realizowane. Jednak pomysł premiera, by pod groźbą więzienia wymuszać na księżach naruszanie tajemnicy spowiedzi, zdumiewa. Przecież polityk doskonale wie, że Kościół temu rozporządzeniu się nie podporządkuje. Wielekroć w historii za zachowanie tej tajemnicy księża płacili życiem. Ogłoszenie takiego prawa byłoby oczywistą prowokacją.

W przypadku spowiadających się ofiar (zresztą nie tylko pedofilii, ale i innych przestępstw) spowiednik ma obowiązek polecić pokrzywdzonemu zwrócenie się do odpowiednich władz cywilnych czy kościelnych....

1864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]