Reklama

Zaklinanie deszczu

Zaklinanie deszczu

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Wiara, że menedżerskie podejście do nauki umożliwi hodowlę noblistów, przy nakładach na naukę stanowiących dużo niższy procent od dużo niższego produktu narodowego niż w innych krajach, jest równoważna z próbą gotowania zupy z gwoździa.
-

---ramka 339006|prawo|1---Życzkowski i Wittlin biją na alarm. Biją słusznie, szkoda że dużo wcześniej nikt nie uderzył. Jednak szereg ich argumentów czy pominiętych aspektów problemu budzi sprzeciw i poczucie niedosytu. Listę rankingową uniwersytetów, od której zaczynają wywód, skrytykował już prof. Andrzej K. Wróblewski (fizyk, rektor Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1989-93) z powodu nieporównywalności tego, co nazywamy uniwersytetami w różnych krajach. Autorzy sami podkreślają inne niedostatki sprowadzania do jednowymiarowej, punktowej oceny czegoś tak złożonego jak uniwersytet czy jakość życia naukowego w danym kraju. Śmieszna wydaje się wielka rola przypisywana tak rzadkiemu zjawisku jak Nagroda Nobla. Nie dajmy się zwariować. Wystarczy, że co roku setki tysięcy gimnazjalistów i ich rodziców wpadają w histerię z powodu list rankingowych liceów, opartych w sporej...

15447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]