Reklama

Zaklęty krąg

Zaklęty krąg

17.01.2012
Czyta się kilka minut
Uczestnicy dialogu ekumenicznego coraz częściej przyznają, że trzeba ciągle zaczynać „od nowa”. Dotyczy to nawet wytyczenia celów.
C

Często mówi się dziś o kryzysie w ekumenii, widać oznaki zmęczenia, zniechęcenia i zobojętnienia” – ks. Wacław Hryniewicz w swojej ostatniej książce nadzwyczaj delikatnie odmalował sytuację w ruchu ekumenicznym. Mimo to teolog wyznaje: „Nie tracę nadziei, że zwrot taki [przezwyciężenie rozbieżności i podziałów] dokona się kiedyś dzięki ludziom o otwartych umysłach i sercach. (...) Wierzę, że nadchodzi nowy okres w życiu chrześcijaństwa, pełen szans i bogatszy w ekumeniczną nadzieję”.

Znowu od nowa

Można zazdrościć tak mocnej nadziei na jedność Kościołów. Moja jest słabsza, mniej odporna na to, co dzieje się w ostatnich latach. Oto po, bagatela, stuleciu trwania ruchu ekumenicznego i pół wieku (sic!) od włączenia się weń Kościoła katolickiego, wyznawcy Trójjedynego Boga przyznają, że borykają się nawet z problemami w określeniu celu dążeń ekumenicznych...

11959

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]