Reklama

Zakłady polskie

07.07.2014
Czyta się kilka minut
W Polsce wiele różnych rzeczy mamy za dużo (i nimi teraz akurat nie będę się zajmował), ale wiele też za mało, co pozostawia wiele do życzenia.
J

Ja na przykład życzyłbym sobie (i Polsce, oraz Polkom tudzież Polakom), żebyśmy się więcej zakładali. Ludzie w tzw. szerokim świecie zakładają się często, gęsto i namiętnie od wieków, a myśmy się drzewiej pojedynkowali, zamiast zakładać, a teraz już nic w zamian nie mamy sobie do zaoferowania poza bezinteresowną serdeczną nienawiściozawiścią o poziomie różnym, niczym na Bugu we Włodawie – różnym, ale zawsze powyżej wyśrubowanej średniej. Gdybyśmy się zakładali, przynajmniej przegrane 50 procent miałoby jako tako racjonalny powód do pretensji, a i chęć rewanżu byłaby przynajmniej (na zdrowy chłopski rozum prześnionej rewolucji) uzasadniona. Więcej zakładów, Polki i Polacy. Ktoś wygra, ktoś przegra, ale zawsze będzie można się odegrać.
Oczywiście, lepiej się zakładać między sobą, ale można też nieco bardziej hazardowo, abstrakcyjnie. Są ludy, które tak lubią i potrafią.
...

1756

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]