Reklama

Ładowanie...

Zadufany XX wiek

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Festiwal Avant Avant Garde jest próbą przyjrzenia się muzyce eksperymentalnej sprzed stuleci. Zapomniani rodzice dzisiejszej awangardy przypomną o sobie już 21 czerwca w krakowskiej bazylice Bożego Ciała.
Marion Wörle razem z Maciejem Śledzieckim podczas festiwalu zagra na monochordach Fot. Materialy prasowe Avant Avant Garde
W

Wśród licznych synonimów muzyki eksperymentalnej znajdują się określenia „muzyka nowa” czy „muzyka XX wieku”. Oba są bardzo problematyczne, gdyż sankcjonują propagandę głoszoną przez urodzonych w ubiegłym stuleciu twórców i krytyków. Zdaniem wielu z nich powołana wówczas do życia awangarda orzeźwiła świat muzyki, wyzwalając ją od skostniałej przeszłości zalegającej „Nad pięknym modrym Dunajem”. W najlepszym wypadku jest to spore uproszczenie.
Całe mnóstwo radykalnych gestów wykonywanych przez współczesnych autorów to tylko bezwiedne odbicia dokonań z przeszłości wypchniętych poza główny nurt. Trochę światła ma im przydać festiwal Avant Avant Garde, podczas którego prezentowana będzie muzyka eksperymentalna sprzed XX wieku. Komponowana w innym celu, nieznająca nowoczesnych technologii, ale przecież równie mocno angażująca wyobraźnię jej twórców. Artystów, którzy poszukiwali...

8903

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]