Reklama

Muzyka od krytyka

Muzyka od krytyka

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Nie nagrał jeszcze pierwszego albumu, a już okrzyknięto go guru muzyki eksperymentalnej. Michael Nyman, znakomity publicysta i uznany kompozytor, wystąpi 28 listopada w Częstochowie, skąd pochodzi jego rodzina.
Rys. Mateusz Kaniewski
Ś

Ścieżka kariery Michaela Nymana jest pokręcona jak partytury jego muzycznych idoli. A przecież nic tego nie zapowiadało. W końcu Królewską Akademię Muzyczną ukończył jako specjalista od muzyki barokowej. Zamiast wywracać świat do góry nogami, wolał wygrywać suity Henry’ego Purcella na swoim klawesynie. Co prawda, jeszcze na studiach nawiązał kontakty z czołowymi kompozytorami brytyjskiej awangardy, jednak po rozstaniu z uczelnią zdecydował, że nie podąży ich śladem.

Był rok 1968, kulturalny świat trząsł się w posadach, a młody Nyman postanowił zamienić partytury na szpalty w gazecie. Wydawało się zresztą, że to dobry ruch. Jego analityczne recenzje, intrygujące teorie i błyskotliwe porównania prędko zapewniły mu status jednego z najważniejszych publicystów kulturalnych na świecie. Nie wystarczyło.

Każde nagranie, koncert czy godzina wywiadu przypominał mu o porzuconej...

12937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]