Reklama

Zachód–Rosja: sankcje za Nawalnego

Zachód–Rosja: sankcje za Nawalnego

08.03.2021
Czyta się kilka minut
W

W minionym tygodniu USA ogłosiły kolejną listę sankcyjną: znalazły się na niej nazwiska siedmiu wysoko postawionych rosyjskich urzędników i 14 instytucji związanych z produkcją broni chemicznej. To reakcja na otrucie Aleksieja Nawalnego nowiczokiem. Władze Rosji uznały listę za „igranie z ogniem” i akt nieprzyjazny, psujący i tak napięte stosunki, opozycja – za zbyt miękką reakcję, która nie wpłynie na złagodzenie polityki Kremla wobec przeciwników.

Osoby z listy nie będą mogły wjechać do USA, ich aktywa tamże zostaną zamrożone. Poważniejsze wydają się skutki sankcji dla instytucji: przewidziany jest zakaz eksportu towarów i technologii, które mogą służyć do produkcji broni chemicznej, a także komponentów używanych przez rosyjską zbrojeniówkę. Może to spowolnić realizację ambitnych projektów Putina.

Powyższe sankcje można uznać za przygrywkę do spodziewanych kolejnych restrykcji wobec Rosji. USA zapowiedziały odpowiedź za rosyjskie ataki hakerskie na amerykańskie serwery i ingerencję w poprzednie wybory prezydenckie. Rozważane są sankcje wobec oligarchów bliskich Kremlowi.

Za łamanie praw człowieka pakiet sankcji wobec czterech osób z rosyjskiej wierchuszki wprowadziła też Unia Europejska – to druga transza, pierwszą wprowadzono w październiku ub. roku. Nie wszyscy unijni politycy popierają ostrzejszą linię wobec Kremla. Była minister spraw zagranicznych Austrii Klaudia Kneissl, tańcząca na swoim weselu z Putinem, kandyduje do rady dyrektorów koncernu Rosnieft’. „Godna emerytura za walczyka” – piszą krytycy. Nie brakuje też przeciwników sankcji, nawołujących do „dialogu z Moskwą”.

Tymczasem Nawalny został 25 lutego wywieziony z Moskwy do kolonii karnej, gdzie ma odbywać karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Przez wiele dni nie było żadnej wiadomości o jego miejscu pobytu, wreszcie dopuszczono do widzenia z adwokatami w areszcie Kolczugino, gdzie skazany odbywa kwarantannę. W opinii większości obserwatorów Nawalny zostanie osadzony w IK-2 w pobliżu Pokrowa w obwodzie włodzimierskim, kolonii znanej z surowych warunków. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

W latach 1992-2019 związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich, specjalizuje się w tematyce rosyjskiej, publicystka, tłumaczka, blogerka („17 mgnień Rosji”). Od 1999 r. stale współpracuje z „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

nazywa się Karin Kneissl, nie Klaudia.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]