Reklama

Zabójstwo w Nadżafie

Zabójstwo w Nadżafie

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Centrum Nadżafu, miasta w sercu “polskiej strefy" w Iraku i dla muzułmanów-szyitów drugiego (po Mekce) miejsca świętego, to plątanina biednych, okalających meczet ulic, w którym spoczywa Ali - kuzyn i następca Mahometa, zamordowany w walkach o władzę w rodzącym się islamie.
C

Centrum Nadżafu to także quasi-państewko islamskie: wstępu doń nie mają wojska koalicji - z woli szyickich duchownych. Nie ma jednak anarchii, działają szkoły, szpitale i garkuchnie, finansowane przez Mahometa Baqira Al-Hakima i jego Najwyższą Radę Rewolucji Islamskiej (SCIRI) - ugrupowanie postulujące “państwo boże", ale opowiadające się za współpracą z USA i demokratyzacją kraju. SCIRI dziś - po miesiącach (pokojowej) walki o dusze 15 mln irackich szyitów między różnymi ajatollachami, która trwa od upadku dyktatury - to najbardziej wpływowa organizacja szyicka.

Do minionego piątku autorytet Al-Hakima i podporządkowana SCIRI quasi-policja starczały dla społecznej samo-organizacji. Okazały się niewystarczające w konfrontacji z profesjonalnymi zabójcami - zapewne agentami Saddama, sprzymierzonymi z zawodowymi terrorystami, przenikającymi przez dziurawe granice...

2646

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]