Reklama

Z wdzięcznością

Z wdzięcznością

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Umarł Tadeusz Piekarz, człowiek Solidarności, w latach 1990-95 wojewoda krakowski. Jeden z tych, bez których życie publiczne staje się uboższe o autentyczną prawość, rozum, bezinteresowną ofiarność. Ufam, że oddadzą mu sprawiedliwość wszyscy, którzy z nim działali przed transformacją i współpracowali później. A tutaj chciałabym dorzucić jedno wspomnieniowe podziękowanie. Za skuteczną mądrość właśnie.
Z

Zaraz po wyborach 1989 r. wybuchła w Krakowie sprawa radzieckiego cmentarzyka na Plantach, w sąsiedztwie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uznany za relikt okupanta, za obrazę uczuć patriotycznych, miał być jak najszybciej zlikwidowany. Wnioskodawcy gęsto zapewniali zresztą, że nie ma tam tak naprawdę żadnych mogił żołnierzy “wyzwalających Kraków", że to tylko pretekst do postawienia ostentacyjnego pomnika. Za zabranie głosu przeciw temu chórowi (wespół z nieżyjącym już senatorem RP, prof. Romanem Ciesielskim) i wzywanie do uszanowania zmarłych zgodnie z naszą najbardziej polską kulturą nasłuchałam się i naczytałam wszelakich inwektyw i obelg. Już wołano nawet o spychacze i koparki, i żeby nie czekać ani dnia dłużej. Taką sytuację zastał nowy wojewoda. Zrobił to, co było do zrobienia: nawiązał kontakt z konsulatem ZSRR w Krakowie, uzyskał kontakt z rodzinami poległych (bo mogiły...

1625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]