Reklama

Z Szaronem lub bez

Z Szaronem lub bez

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Dalsze wycofywanie się Izraela z Zachodniego Brzegu Jordanu może być kontynuowane nawet bez obecności Ariela Szarona w bliskowschodniej polityce, gdyż dokładnie tego domaga się większość Izraelczyków.
A

Ariel Szaron zyskał światową sławę w październiku 1973 r. jako człowiek wojny, gdy dowodzona przez niego 143. Dywizja Pancerna - złożona z rezerwistów, zmobilizowanych w pośpiechu w pierwszych dniach wojny Jom Kippur - wdarła się głęboko na tyły wojsk egipskich, co wymusiło zawarcie rozejmu i w powszechnej opinii uratowało Izrael od klęski. Ostatnio zaś zasłynął jako człowiek pokoju, gdy rządzony przezeń Izrael wycofywał się ze Strefy Gazy. To naturalne, że jego powolne odchodzenie ze sceny politycznej przyciąga międzynarodową uwagę. Jednak, wbrew dominującym komentarzom, niewiele wskazuje, aby miało ono mieć poważne konsekwencje dla polityki bliskowschodniej.

Pomijając oczywiście kwestię jego niewątpliwej pozycji lidera - począwszy od czasów, gdy w 1953 r., w wieku 25 lat, został założycielem pierwszego izraelskiego oddziału komandosów, aż po stworzenie...

4296

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]