Reklama

Ładowanie...

Z pamiętnika "Mój rok 2005..."

09.01.2005
Czyta się kilka minut
W Warszawie, na Pradze Północ, przy ulicy Środkowej 6, szedłem schodami starego domu w górę i oglądałem drzwi. Na parterze, na pierwszym i na trzecim piętrze drzwi miały kolor brązowy. Na drugim piętrze, tam, gdzie mieszkał pan Wilczyński, właściciel kamienicy zabranej mu przez komunistów, drzwi były czarne.
N

Na wszystkich drzwiach widniał zagadkowy napis:

K + M + B 1957.

Byłem małym chłopcem i dziadek tłumaczył mi, o co chodzi:

- Gdy Jezus narodził się w Betlejem, trzej Mędrcy ze Wschodu, później nazywani królami, przybyli do Jerozolimy oddać pokłon Bogu. Pierwsze litery ich imion - dziadek uśmiechnął się, jak lubiłem - wypisujemy kredą na drzwiach. Kasper, Melchior, Baltazar.

Tamtego roku i jeszcze przez dwa lata, w starym domu przy ulicy Środkowej 6 ojciec oprawiał choinkę, matka i siostra ubierały ją, a ja ustawiałem na podłodze szopkę, gdzie nie brakowało trzech królów. Na twarze postaci z szopki, wyciętej z brystolu, nakładano rozmaite barwy. Pamiętam, że twarz jednego króla była czarna, a dwaj pozostali mieli twarze różowe. Otwierałem “Poczet królów polskich", patrzyłem w oczy naszym władcom i roiłem sobie, że...

2418

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]