Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Z owcami przez historię

Z owcami przez historię

05.08.2013
Czyta się kilka minut
Idą przez rumuńskie Karpaty, ukraińskie Gorgany, bezdroża Huculszczyzny, bieszczadzkie połoniny, spiskie drogi, orawskie torfowiska, żywieckie polany... Jak wołoscy pasterze 500 lat temu.
Fot. Bartek Dobroch
P

Pamięci mojego dziadka, prof. Juliana Ciurusia

Obudziło nas rozpalanie ogniska. I chłód poranka. Choć może dygotało w nas bardziej złudzenie. Od kilkudziesięciu lat w Rumunii maj nie był tak gorący. Wczoraj wieczorem długo leżeliśmy w śpiworach przy dogasającej watrze, z nogami skierowanymi ku tlącemu się żarowi. Niebo nad rumuńskimi Karpatami nie przypominało tego znad Tatr, zalanego łunami Zakopanego. Perliło się dziesiątkami tysięcy gwiazd, choć znajdowaliśmy się zaledwie 30 kilometrów od ćwierćmilionowego Braszowa. Obok nas spoczywali ciobani – rumuńscy juhasi, owinięci szczelnie owczymi skórami, które miały ich chronić przed zimnem, wiatrem i deszczem przez kolejne 126 nocy.
– It’s possible to see a bear or a woolf tonight – odezwał się przed snem Silviu, a my nie wiedzieliśmy, czy rzeczywiście mogliśmy tej nocy zobaczyć niedźwiedzia lub wilka, czy...

16433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]