Reklama

Z kosiarką nie będę rozmawiał

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Tomasz Nałęcz: U prezydenta Komorowskiego cenię sobie uczciwe stawianie sprawy. A u polityków prawicy dziwi mnie koniunkturalizm. Przed wyborami - o Jaruzelskim ciepło. Po wyborach - negatywnie. To relatywizm. Rozmawiał Piotr Zaremba
P

Piotr Zaremba: Pan, dawny członek PZPR, ma odpowiadać w Kancelarii Prezydenta za politykę historyczną. A równocześnie kapitułę Orderu Odrodzenia Polski opuszczają Zofia Romaszewska i Ryszard Bugaj. Ten ostatni mówi, że z prezydentem dzielą go oceny etyczne. To symboliczna zbieżność?

Tomasz Nałęcz: Podkreślmy jedno: za politykę pamięci będzie odpowiadać przede wszystkim sam prezydent, który świetnie się na tym zna. Nie tylko historię studiował i publikował historyczne prace, ale i kształtował ją własnym życiem. Ja będę tylko doradzał. On na pewno nie będzie kopiował mojego sposobu myślenia.

Ale zgadzam się: wybrał mnie świadomie. Przestrzegałem, że oskarżą go z tego powodu o apostazję: oto człowiek Solidarności sięga w tak delikatnej materii po kogoś z drugiej strony barykady. Odpowiedział, że jest świadomy zagrożeń, ale uważa...

16237

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]