Reklama

Ładowanie...

Z czego tu się cieszyć

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Grzegorz Lindenberg, socjolog i medioznawca: Doszlusowaliśmy do Europy, ale nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie wiemy, że jesteśmy w Europie nie dlatego, że mamy Tuska na stanowisku, tylko dlatego, że potrafimy to samo albo więcej.
Fot. Maksymilian Rigamonti / FORUM
P

PAWEŁ BRAVO: Wpisz, proszę, w okienko Google’a frazę „Polacy to…” i zobacz, co Ci podpowie – na podstawie tego, co najczęściej ludzie wpisują.
GRZEGORZ LINDENBERG: Widzę: „Polacy to chamy”, „Polacy to głupi naród”, „Polacy to brudasy”…
Dostaliśmy ostatnio kilka bodźców, które mogą zmienić na korzyść nasz ogląd samych siebie. Jest dobry sezon na czucie się Polakiem. Czy jako socjolog i niegdyś naczelny popularnego dziennika, znający dobrze zbiorowe emocje, sądzisz, że to się utrzyma?
Media na pewno nie będą mogły cieszyć się długo, bo sami ludzie szybko przestają się cieszyć. Skoro negatywne emocje są silniejsze i trwają dłużej niż pozytywne, media muszą odwoływać się do tych pierwszych: to wzbudza większe zaangażowanie odbiorcy. Jest też coś takiego w polskim charakterze, tradycji:...

12455

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]