Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Z czego tu się cieszyć

Z czego tu się cieszyć

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Grzegorz Lindenberg, socjolog i medioznawca: Doszlusowaliśmy do Europy, ale nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie wiemy, że jesteśmy w Europie nie dlatego, że mamy Tuska na stanowisku, tylko dlatego, że potrafimy to samo albo więcej.
Fot. Maksymilian Rigamonti / FORUM
P

PAWEŁ BRAVO: Wpisz, proszę, w okienko Google’a frazę „Polacy to…” i zobacz, co Ci podpowie – na podstawie tego, co najczęściej ludzie wpisują.
GRZEGORZ LINDENBERG: Widzę: „Polacy to chamy”, „Polacy to głupi naród”, „Polacy to brudasy”…
Dostaliśmy ostatnio kilka bodźców, które mogą zmienić na korzyść nasz ogląd samych siebie. Jest dobry sezon na czucie się Polakiem. Czy jako socjolog i niegdyś naczelny popularnego dziennika, znający dobrze zbiorowe emocje, sądzisz, że to się utrzyma?
Media na pewno nie będą mogły cieszyć się długo, bo sami ludzie szybko przestają się cieszyć. Skoro negatywne emocje są silniejsze i trwają dłużej niż pozytywne, media muszą odwoływać się do tych pierwszych: to wzbudza większe zaangażowanie odbiorcy. Jest też coś takiego w polskim charakterze, tradycji:...

12455

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]