Reklama

Wywrócone kostki domina

Wywrócone kostki domina

22.11.2021
Czyta się kilka minut
WŁODZIMIERZ WRÓBEL, sędzia Sądu Najwyższego: Część z nas ukryła się za orłem, za systemem, za togami. Przykro to przyznać, ale czasem zza opasłych tomów akt nie widzimy człowieka.
GRAŻYNA MAKARA
M

MAREK KĘSKRAWIEC: Minister Ziobro zapowiedział kolejne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Jak się Panu podoba idea punktu sądowego w każdej gminie?

PROF. WŁODZIMIERZ WRÓBEL: To jest populizm. Wyborcy mają poczuć, że są ważni, że władza o nich dba i chce przybliżyć im sprawiedliwość. Trudno mi jednak orzec, czy autor tej idei naprawdę wie, o czym mówi. Koszty takiej operacji byłyby ogromne, potrzebne są przecież siedziby, sekretariaty, etaty. Podejrzewam, że gdy ten pomysł przejdzie od ogółu do szczegółów, umrze po cichu. I dobrze: sądownictwo potrzebuje inwestycji, ale w co innego.

Na przykład w niemal czterystu sędziów pokoju? Prezydent Duda uważa, że mogliby godzić zwaśnione strony w sprawach cywilnych oraz zajmować się drobnymi wykroczeniami i występkami. Trochę mi to przypomina powrót do kolegiów ds. wykroczeń z czasów PRL.

Może nie aż...

18528

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jestem prawnikiem, wykonującym inny zawód. Pan profesor od lat pomagał mi rozwiązać wiele problemów w konkretnych sprawach, swoimi publikacjami i wyrokami. Teraz pomaga mi rozwiązać problem moralny, związany z decyzją o pozostaniu w zawodzie albo odejściu z niego. Jestem wdzięczna za te potrzebne, głębokie przemyślenia i światełko, które zobaczyłam.Dziekuję.

Od dwudziestu lat przygotowywany jest proces dla sprawców zamachu na World Trade Center. Prawdopodobnie sprawa się rozpocznie za kolejne 20 lat. Na razie wydano jedynie 2 miliardy dolarów. A w Sudanie dzieci umierają z głodu ....

Po przykład nie musi Szanowny Pan sięgać za morze. Jestem przekonany, że postępowanie w sprawie katastrofy Smoleńskiej będzie trwało co najmniej tak samo długo. Przy czym jest nadzieja, że przynajmniej kosztem nie przebijemy Amerykanów. Pozdrawiam Szanownego Pana.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]