Reklama

Wyspa, na którą się wraca

Wyspa, na którą się wraca

z Madery
30.09.2019
Czyta się kilka minut
W poszukiwaniu normalnego życia upadłą Wenezuelę opuściło już kilka milionów obywateli. Niektórzy z nich dotarli na środek Atlantyku.
Na lotnisku im. Cristiano Ronaldo w Funchal, czerwiec 2019 r.
Z

Z nas trojga najlepiej po portugalsku mówi syn – mężczyzna skinięciem głowy wskazuje na 11-latka, usadowionego na wysokim stołku. Zza grubych czarnych oprawek oczy chłopca śledzą filmiki z YouTube’a, wyświetlane na ekranie położonego na barze laptopa.

W białym wnętrzu, w spokojnym popołudniowym półmroku czuć ostrą woń ciasta kukurydzianego, zanurzanego w gorącej kąpieli z oleju. – Wciąż się uczę i powoli robię postępy. Krok po kroku. Przez ostatnie dwa lata wydarzyło się tyle rzeczy. Ale, dzięki Bogu, zaczynam wychodzić na prostą – mówi mężczyzna.

Jakie to rzeczy, można zgadywać. Faktem jest, że dwa lata temu on, Juan César, jego żona, wraz z synem i teściami, powiedzieli dość: postanowili opuścić upadającą Wenezuelę, rodzinne Caracas, gdzie małżonkowie pracowali w firmie telekomunikacyjnej.

Poszukując nowego życia, zwrócili wzrok ku Maderze – niewielkiej...

12433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]