Reklama

Wymuszona dymisja Zumy

Wymuszona dymisja Zumy

16.02.2018
Czyta się kilka minut
Afrykański Kongres Narodowy, partia rządząca od prawie ćwierć wieku w Południowej Afryce, najbogatszym i najlepiej urządzonym państwie kontynentu, odsunął od władzy własnego prezydenta.
Jacob Zuma po zakończonym przemówieniu do narodu, Pretoria, RPA, 14.02.2018 r. / Fot. Themba Hadebe / AP/ EAST NEWS
Jacob Zuma po zakończonym przemówieniu do narodu, Pretoria, RPA, 14.02.2018 r. Themba Hadebe / AP/ EAST NEWS
I

I zrobił to już po raz drugi. Od upadku apartheidu żaden prezydent RPA nie dotrwał do końca przysługujących mu rządów.

Grożąc mu publicznym upokorzeniem i uchwaleniem w parlamencie wniosku o wotum nieufności, równoznacznym z pozbawieniem go urzędu prezydenta, przywódcy Afrykańskiego Kongresu Narodowego zmusili w końcu 75-letniego Jacoba Zumę do złożenia dymisji. Zuma długo się bronił. Powołując się na konstytucję (którą wcześniej miał za nic), przekonywał, że ma prawo rządzić jeszcze przez ponad rok i że nawet jego własna partia nie może się stawiać ponad państwo. Ustępując z urzędu tłumaczył, że robi to wyłącznie na żądanie partyjnych towarzyszy, ale nie rozumie, dlaczego się go do tego zmusza. Skarżył się, że nie zrobił nic złego. Towarzysze Zumy, a zwłaszcza jego rodacy, są jednak zupełnie odmiennego zdania.

Dziedzictwo Mandeli

Dziewięć lat...

8288

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]