Reklama

Wymodlić świat

Wymodlić świat

11.10.2011
Czyta się kilka minut
Jeśli zamkniemy się w skorupie własnych uprzedzeń, świat jawić się nam będzie jako zagrożenie. Jeżeli natomiast otworzymy się trochę i z miłością pogłaszczemy szlachetne i dobre poszukiwania, które są ukryte za parawanami słabości, zacznie on pięknieć - mówił zmarły przed dekadą bp Jan Chrapek.
J

Jan Chrapek był swego czasu rektorem sanktuarium w Castel Sant’Elia we Włoszech. Jeden z jego współbraci michalitów kilka lat później spotkał tam mocno niezadowolonego Włocha, który nie załatwił w sanktuarium swojej sprawy. Klął siarczyście i wołał: "Padre Giovanni, dove sei?" - "Księże Janie, gdzie jesteś?".

Biskupa Chrapka nie ma wśród nas od dziesięciu lat, a pamięć o nim wciąż żyje w wielu ludziach i środowiskach. Przyznawane są nagrody jego imienia, m.in. tzw. Totus medialny, dziennikarski "Ślad" czy nagroda "W imię człowieczeństwa" ustanowiona przez Fundację Pro Publico Bono; odbywają się konferencje i spotkania przyjaciół Biskupa; pojawiają się bardziej lub mniej konwencjonalne pomysły uczczenia jego osoby - jak idea, żeby trasę Warszawa-Radom, na której zginął, nazwać... "Chrapkówką". Jego imię nosi już most w Białobrzegach.

Te płynące...

15510

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]