Reklama

Ładowanie...

Wykończ ich, dziecino

25.11.2013
Czyta się kilka minut
Powieść Carda oraz film Hooda są zajmujące nie dlatego, że ich twórcy osiągnęli artystyczne mistrzostwo, lecz dlatego że mimowolnie udało im się uchwycić dominujące przekonania na temat polityki, ideologii, kultury i cywilizacji.
Asa Butterfield i Harrison Ford Fot. MATERIAŁY PRASOWE
W

W jednym z tekstów o nazistowskich obozach zagłady Primo Levi opowiada o wizycie w szkole, do której wiele lat po wojnie został zaproszony jako prelegent. Miał opowiedzieć o traumie Holokaustu. Pod koniec lekcji jeden z uczniów poprosił go, by narysował na tablicy plan obozu. Gdy rysunek był gotowy, chłopiec podszedł do pisarza i powiedział, że teraz pokaże mu, jak łatwo można było stamtąd uciec.
Młodzi ludzie – podkreśla Levi – nie potrafią ogarnąć wyobraźnią ludobójstwa. Przepaść między ofiarami a kolejnymi pokoleniami otwiera się z chwilą, w której wyobraźnia przestaje oddziaływać na empatię.
W 1977 r. amerykański pisarz Orson Scott Card opublikował opowiadanie science fiction pt. „Gra Endera”, które pokazuje konsekwencje wspomnianego pęknięcia. Główny bohater, sześcioletni chłopiec, nie rozumie zjawiska śmierci, ale świetnie radzi sobie z rozwiązywaniem...

16555

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]