Reklama

Wykończ ich, dziecino

Wykończ ich, dziecino

25.11.2013
Czyta się kilka minut
Powieść Carda oraz film Hooda są zajmujące nie dlatego, że ich twórcy osiągnęli artystyczne mistrzostwo, lecz dlatego że mimowolnie udało im się uchwycić dominujące przekonania na temat polityki, ideologii, kultury i cywilizacji.
Asa Butterfield i Harrison Ford Fot. MATERIAŁY PRASOWE
W

W jednym z tekstów o nazistowskich obozach zagłady Primo Levi opowiada o wizycie w szkole, do której wiele lat po wojnie został zaproszony jako prelegent. Miał opowiedzieć o traumie Holokaustu. Pod koniec lekcji jeden z uczniów poprosił go, by narysował na tablicy plan obozu. Gdy rysunek był gotowy, chłopiec podszedł do pisarza i powiedział, że teraz pokaże mu, jak łatwo można było stamtąd uciec.
Młodzi ludzie – podkreśla Levi – nie potrafią ogarnąć wyobraźnią ludobójstwa. Przepaść między ofiarami a kolejnymi pokoleniami otwiera się z chwilą, w której wyobraźnia przestaje oddziaływać na empatię.
W 1977 r. amerykański pisarz Orson Scott Card opublikował opowiadanie science fiction pt. „Gra Endera”, które pokazuje konsekwencje wspomnianego pęknięcia. Główny bohater, sześcioletni chłopiec, nie rozumie zjawiska śmierci, ale świetnie radzi sobie z rozwiązywaniem...

16555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]