Reklama

Wykończ ich, dziecino

Wykończ ich, dziecino

25.11.2013
Czyta się kilka minut
Powieść Carda oraz film Hooda są zajmujące nie dlatego, że ich twórcy osiągnęli artystyczne mistrzostwo, lecz dlatego że mimowolnie udało im się uchwycić dominujące przekonania na temat polityki, ideologii, kultury i cywilizacji.
Asa Butterfield i Harrison Ford Fot. MATERIAŁY PRASOWE
W

W jednym z tekstów o nazistowskich obozach zagłady Primo Levi opowiada o wizycie w szkole, do której wiele lat po wojnie został zaproszony jako prelegent. Miał opowiedzieć o traumie Holokaustu. Pod koniec lekcji jeden z uczniów poprosił go, by narysował na tablicy plan obozu. Gdy rysunek był gotowy, chłopiec podszedł do pisarza i powiedział, że teraz pokaże mu, jak łatwo można było stamtąd uciec.
Młodzi ludzie – podkreśla Levi – nie potrafią ogarnąć wyobraźnią ludobójstwa. Przepaść między ofiarami a kolejnymi pokoleniami otwiera się z chwilą, w której wyobraźnia przestaje oddziaływać na empatię.
W 1977 r. amerykański pisarz Orson Scott Card opublikował opowiadanie science fiction pt. „Gra Endera”, które pokazuje konsekwencje wspomnianego pęknięcia. Główny bohater, sześcioletni chłopiec, nie rozumie zjawiska śmierci, ale świetnie radzi sobie z rozwiązywaniem...

16555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]