Reklama

Wyjście z szuflady

Wyjście z szuflady

27.09.2015
Czyta się kilka minut
Kraków to miasto poetów. Sławnych, obiecujących i niedoszłych.
Wiersz Michała Zabłockiego na kamienicy przy Rynku, 2006 r. Fot. Marek Skorupski / FORUM
N

Naciskam guzik domofonu. Z głośniczka odzywa się ciepły kobiecy głos: „We śnie / maluję jak Vermeer van Delft. / Rozmawiam biegle po grecku / i nie tylko z żywymi. / Prowadzę samochód, / który jest mi posłuszny. / Jestem zdolna, / piszę wielkie poematy”. Dzwonię pod kolejny numer. Tym razem mężczyzna: „Moi mistrzowie nie są nieomylni. / To nie Goethe, który nie może / zasnąć tylko wtedy, kiedy w oddali płaczą wulkany, ani Horacy, / piszący w języku bogów i ministrantów”. Oprócz Szymborskiej i Zagajewskiego mogę też zadzwonić do Julii Hartwig, Ewy Lipskiej czy Czesława Miłosza. Domofon zamontowano na ulicy Brackiej, obok ulubionej przez literatów kawiarni Nowa Prowincja.

Kilka kroków dalej, na Plantach, mogę przysiąść na ławce Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Miłosza Biedrzyckiego lub Andrzeja Bursy. W Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim zaglądam do szuflady...

8761

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]