Reklama

Wyjście z milczenia

Wyjście z milczenia

10.05.2021
Czyta się kilka minut
Jak wydobyć ich z niepamięci, podważyć utarte przekonania (jedno z osobliwszych negowało istnienie homoseksualizmu wśród Polaków, traktując go jako „niemiecką chorobę”), zrewidować stereotypy?
N

Najpierw cytat z przedmowy: „»Oni« nie istnieją z naszej winy, zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe. Zrównani z bezimiennymi uwodzicielami, kryminalistami, aspołecznym elementem, pozostają mrocznym tłem, (...) »homoseksualną zarazą«. Przeciw tym wyobrażeniom trzeba się wreszcie zbuntować”.

Jak wydobyć ich z niepamięci, podważyć utarte przekonania (jedno z osobliwszych negowało istnienie homoseksualizmu wśród Polaków, traktując go jako „niemiecką chorobę”), zrewidować stereotypy? To proste – rzetelnie opowiadając historię. Proste, a zarazem piekielnie trudne, jeśli po 75 latach od zakończenia wojny podejmuje się temat, którym nikt się wcześniej nie zajmował, więc żywych świadków już nie ma.

Joanna Ostrowska taki sobie jednak cel postawiła: opowiedzieć wojenne (i trochę powojenne) lata z perspektywy...

2712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]