Reklama

Wygnani z raju

Wygnani z raju

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Legendarna szwajcarska tajemnica bankowa odchodzi w przeszłość. Kończy się coś, co trwało kilkaset lat i co kształtowało nie tylko ekonomię, lecz tożsamość kraju: to, jak postrzegano siebie i świat.
W

Wielu czekało na ten dzień. Jedni z lękiem, inni z nadzieją, słabo skrywaną satysfakcją, a może nawet z poczuciem owej radości z czyjejś klęski, zwanej Schadenfreude.

Frontem przeciw Szwajcarii

Wśród oczekujących na to, co zrobią szwajcarscy bankowcy z UBS - jednej z największych instytucji finansowych świata - było trzystu obywateli USA, którzy swe pieniądze powierzyli temu bankowi, a których amerykański fiskus podejrzewał, że w ten sposób uciekli przed zapłaceniem podatku; dla nich decyzja, która miała zapaść, oznaczała w najlepszym razie kłopoty finansowe, a przy złym obrocie spraw coś znacznie gorszego.

Czekał też, z coraz większą niecierpliwością, Doug Shulman, szef amerykańskich urzędników skarbowych. Czekali urzędnicy z Departamentu Sprawiedliwości USA - gotowi, jeśli Szwajcarzy się nie ugną, pozwać UBS...

15364

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]