Reklama

Wszystko o języku

Wszystko o języku

17.10.2017
Czyta się kilka minut
Recenzowana książka to dwutomowa publikacja, wyrastająca z przekonania, że to właśnie język jest kluczowym narzędziem umożliwiającym dostęp do wiedzy i jednocześnie dającym akces do „przestrzeni logicznej”, w której nie uczestniczą inne istoty żywe.
J

Jak twierdzą autorzy, Andrzej Bogusławski i Ewa Drzazgowska, język przeciwstawia nas reszcie wszechświata, jednak by zrozumieć tę elementarną prawdę, potrzebny jest gruntowny namysł nad konstytutywną dla człowieka „słownością”, namysł wolny od „psychocentrycznych przebrań” oraz „jaskrawych zafałszowań” polegających na „zacieraniu granicy między ludźmi a fauną z jej naprawdę całkowicie odmiennym wyposażeniem komunikacyjnym”.

Refleksja autorów obejmuje zarówno język jako taki, jak i poszczególne jego realizacje. Sytuuje się na pograniczu językoznawstwa i filozofii, a celem jest ujawnienie wielu nieścisłości, które narosły na studiach nad językiem. Ostra, wartościująca ocena historycznego dorobku w zakresie badań nad językiem ostatnich 2,5 tysiąca lat pokazuje braki w tym zakresie. Dlatego ambicją badaczy jest możliwie całościowe i precyzyjne ujęcie zarówno wybranych doktryn dotyczących semantyki i filozofii języka, jak też różnorodności i dynamiki dającej się zaobserwować w tej dyscyplinie.

Przekroje historyczne dokonywane przez autorów sięgają głęboko, bo aż 25 wieków w przeszłość, czyli od momentu pojawienia się pierwszych historycznych dokumentów noszących znamiona teoretycznej refleksji nad językiem (w kręgach kultury indyjskiej, chińskiej czy greckiej) aż po połowę XX wieku. Wybór akurat takiej cezury autorzy uzasadniają „erupcją płodności teoretycznej” tego okresu, której jednak nie dałoby się w pełni docenić bez gruntownej analizy dzieł historycznych obejmujących poprzednie epoki.

„Język w refleksji teoretycznej. Przekroje historyczne” to publikacja, w której obiektywna warstwa opisowa nieustannie przeplata się z oceniającą i wartościującą, z czym autorzy zresztą się nie kryją. Dzięki temu możliwe jest podjęcie dyskusji z wieloma wyborami i zaprezentowanymi stanowiskami. Ich deklarowane przekonanie, że język pozwala ludziom „na współdziałanie z Bogiem, dawcą zdolności językowej, w rządach nad tym wszechświatem, do którego należymy”, może przecież zainicjować szereg interesujących sporów, zachęcając przy tym do gruntownej lektury tej monumentalnej publikacji. ©

Andrzej Bogusławski i Ewa Drzazgowska, JĘZYK W REFLEKSJI TEORETYCZNEJ. PRZEKROJE HISTORYCZNE Uniwersytet Warszawski, Wydział Neofilologii, Katedra Lingwistyki Formalnej, Warszawa 2016

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]