Reklama

Wszystkie smoki naszego życia

Wszystkie smoki naszego życia

02.04.2012
Czyta się kilka minut
Śmierć oddaliliśmy o dziesięciolecia. Czas życia wydłużył się w ostatnim stuleciu o 25 lat. To droga ku nieśmiertelności, w nigdy niekończącą się starość. Dokąd nas ten mit prometejski, śniony przez medycynę, doprowadzi?
J

Jeśli wierzyć staroegipskim przekazom – pisze znakomity egiptolog Karol Myśliwiec – ludziom, których groby dziś odkrywamy, zależało na jednym – na nieśmiertelności”. Nieodzownym jej warunkiem było zachowanie ciała w stanie nienaruszonym. Jednakże już wcześniej istniały formy zastępcze utrwalania obecności zmarłego króla – poprzez posągi, stele i groby. Do nich też należały mastaby znaczące miejsca, gdzie ziemia kryła komory grobowe władców.

Najpierw były to niskie, prostokątne bloki, ale już za czasów Pierwszej Dynastii, czyli ok. 3000 r. przed Chr., zaczęły one rosnąć w okazałe budowle zdobione niszami, otoczone murem oraz ciągiem grobów towarzyszących. Coraz wystawniejsze stawały się też same komory grobowe. Przechodząc do krainy bogów, z których wszak się wywodzili, królowie stroili swoje ciała w kunsztownie kute, szczere złoto, bo „złoto jest ciałem bogów”.

Komora...

20966

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]