Reklama

Młodość i medycyna

Młodość i medycyna

28.12.2013
Czyta się kilka minut
Wybitny lekarz i humanista na krótko przed swoją przedwczesną śmiercią opowiedział Jerzemu Illgowi o szkolnych przyjaźniach z Mrożkiem i Polańskim, fascynacjach muzyką i sekcjami zwłok, ucieczce przed księżmi i zakochaniu w medycynie.
Andrzej Szczeklik (w środku) w czasach studenckich Fot. Wydawnictwo ZNAK
J

JERZY ILLG: Miałeś wspaniały dom. Ale poza tym, czym się nasiąka w domu – o czym się w domu rozmawia, kto w tym domu bywa – kształtuje nas także szkoła.
ANDRZEJ SZCZEKLIK: To prawda. O ile studia dały mi bardzo mało, szczerze mówiąc, o tyle gimnazjum i liceum – chodziłem do Nowodworka – wywarły olbrzymi wpływ na całe moje życie. To była szkoła z ogromną tradycją, ufundowana w drugiej połowie XVI wieku przez polskiego rycerza Bartłomieja Nowodworskiego, szlachcica, kawalera maltańskiego, który stracił rękę, broniąc Malty przed Turkami. Potem ufundował to gimnazjum i liceum, które było afiliowane przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Ta szkoła wychowała wielkich Polaków, tam chodził Jan III Sobieski, jego bliska rodzina, zdaje się brat jego, Jakub, nie pamiętam. Ale, nie patrząc na chronologię, można wyliczać bez końca: Wojciech Bogusławski, Stanisław...

19354

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]